Гентамицин сулфат 10% инјекција - Кина NCPCVET

Гентамицин сулфат 10% инјекција

Краток опис:

NAME: гентамицин сулфат 10% инјекција СОСТАВ: гентамицин сулфат вбризгување Секој ml содржи гентамицин сулфат 100mg карактер: безбоен или речиси безбоен јасно течност. Фармаколошки: фармаколошки ефекти на овој производ на различни грам-негативни бактерии (како што E. coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Pasteurella, Salmonella, итн) и Staphylococcus aureus (вклучувајќи го и производството во рамките на β- амид на габични видови) се антибактериски ефект. Повеќето стрептококи ...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Шенжен
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  ИМЕ :

  Гентамицин сулфат 10% инјекција

  СОСТАВ:

  Гентамицин сулфат инјектирање 

  Секој ml содржи гентамицин сулфат 100mg 

  Карактер:

  безбоен или речиси безбојна бистра течност.

  Фармаколошки:

  Фармаколошки ефекти на овој производ на различни грам-негативни бактерии (како што E. coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Pasteurella, Salmonella, итн) и Staphylococcus aureus (вклучувајќи го и производството во рамките на β- амид на габични видови) имаат антибактериски ефект . Повеќето стрептококи (Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus faecalis, итн), анаеробни бактерии (Bacteroides или Clostridium), Mycobacterium tuberculosis, рикецијални и габи отпорни на хемикалии.

  ИНДИКАЦИИ:

  Гентамицин сулфат инјектирање

  Се користи за сепса, урогенитални инфекции, инфекции на респираторниот тракт, гастроинтестинални инфекции (вклучувајќи перитонитис), инфекции на билијарен тракт, маститис и инфекции на кожата и меките ткива, не-апсорбира од страна на орална, што се користи за цревни инфекции.

   

  Несакани дејства:

  да предизвикаат вестибуларна дисфункција е повеќе заеднички, но, исто така, предизвика реверзибилна ренална токсичност, која со својата акумулација во бубрежната кора поврзани. Повремени алергиски реакции.

  мачка е повеќе чувствителни на хемикалии, константи може да предизвика гадење, повраќање, саливација и атаксија.

  невромускулни ефекти често се предизвикани од прекумерни дози предизвикуваат. Мачки, кучиња општа анестезија, хирургија, заедничко користење на пеницилин, стрептомицин за да се спречи инфекција кога, често неочекувана смрт, што е резултат на општата анестезија и мускулен релаксант да се зголеми ефектот на невромускулната блокада.

  Долготрајната употреба може да предизвика оштетување на бубрезите.

   

  ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА:

  Гентамицин сулфат инјектирање 

  интрамускулна инјекција 

  Една доза, 2 ~ 4mg на телесна тежина за добиток, 3 ~ 5 mg за кучиња и мачки, два пати на ден

  , 2 ~ 3 дневна постојано.

  Забелешка:

  Може да се комбинира со carbenicillin третман на тешка пневмонија, но постои несовпаѓање ин витро.

  Овој производ во комбинација со пеницилин, Streptococcus синергетски ефект.

  Дали респираторна депресија, не интравенозна инјекција.

  ПОВЛЕКУВАЊЕ TIME:

  Свињи: 40days

  ПРЕПОРАЧАНА РОК НА ТРАЕЊЕ:

  2 години.

  СКЛАДИРАЊЕ:

   

  Број GMP сертификат :

   

    

  Име на производ

  Гентамицин вбризгување (само за ветеринарна употреба)

  составот

  Секој ml содржи 100 mg гентамицин

  пакување

  10ml / 20ml / 50ml / 100ml по ампула 

  се однесуваат на

  Добитокот, живината, овца, коњ, свиња, крава, камила, куче, мачка.

  Индикација

  Гастроинтестинални и респираторни инфекции предизвикани од гентамицин осетливи бактерии, како E. coli, Klebsiella, Pasteurella и Salmonella spp., Во телињата, говеда, кози, овци и свињи.

  Дозирање andAdministration

  За интрамускулна администрација Општо: Два пати дневно по 1 ml. по 20 - 40 кг. телесна тежина за 3 дена.

   

   

  Точка  Гентамицин сулфат 10% инјекција
  Име на производ  Гентамицин сулфат инјекција
  АКТИВНИ СОСТОЈКИ  Гентамицин сулфат инјектирање Секој ml содржи гентамицин сулфат 100mg
  СВЕТЛО  Гентамицин сулфат вбризгување користи за сепса, урогенитални инфекции, инфекции на респираторниот тракт, гастроинтестинални инфекции (вклучувајќи перитонитис), инфекции на билијарен тракт, маститис и кожата и меките 

  ткива, инфекции, не-апсорбира од страна на орална, што се користи за цревни инфекции.

  ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН  Гентамицин сулфат инјектирање интрамускулна инјекција 

  Една доза, 2 ~ 4mg на телесна тежина за добиток, 3 ~ 5 mg за кучиња и мачки, два пати на ден

  , 2 ~ 3 дневна постојано.

  КАТЕГОРИЈА  Гентамицин сулфат инјектирање антибактериски дрога 
  ПОВЛЕКУВАЊЕ ПЕРИОД  Гентамицин сулфат инјектирање Свињи: 40days
  МЕРКИ  Гентамицин сулфат инјектирање Овој производ има ефект на респираторна депресија, тоа не може да се инјектира интравенски
  ЦЕЛНИ ЖИВОТНИТЕ  Гентамицин сулфат инјектирање свиња овци добиток 

   

   


 • Претходно:
 • Следно:

 • WhatsApp Онлајн Chat!